Southern Miss Recognizes 155 Student-Athletes for Spring Academic Semester

June 7, 2016

HATTIESBURG, Miss. -- The Southern Miss Department of Athletics recognized 155 student-athletes for their classroom achievements for the 2016 Spring semester.

Twenty-three Golden Eagle student-athletes earned President's List honors for a 4.00 grade point average, while 50 secured Dean's List accolades for a 3.5 to 3.999 GPA and 82 others tallied Athletic Director Honor Roll status for achieving between a 3.00 to a 3.499 GPA.

“I am so proud of our student-athletes’ achievements in the classroom as the department’s GPA improved for the 9th consecutive year,” Director of Academics Stacy Breazeale said. “These student-athletes do an excellent job of balancing their many academic and athletic responsibilities to achieve this continued success. Fifty-three percent of student-athletes achieved 3.0 in spring 2016 with 24 earning 4.0. Our student-athletes are also fortunate to have the support of our coaches and the SAEP staff.”

The sport of baseball led the way with 27 total honorees, followed by football with 25, softball with 20, women's soccer with 21 and women's track with 18 each, volleyball with 12, women’s basketball, women’s golf and men’s track with six, men’s golf and women’s tennis with five, men’s tennis with four and men’s basketball with three among the sport leaders.

Softball produced the most President's List members for the semester with six, while baseball and women’s track had four each, volleyball had three, football and soccer collected two each, women's basketball and women’s tennis had one each.

The following is a list of Southern Miss student-athletes to earn recognition during the spring semester:

President's List (23)
Baseball (4) -- Michael Gilbert (Saucier, Miss.), Kirk McCarty (Hattiesburg, Miss.), Connor O’Brien (Tampa, Fla.), Nick Sandlin (Evans, Ga.)
Football (2) – Picasso Nelson Jr. (Mendenhall, Miss.), Bradley Nugent (Pell Lake, Wisc.)
Softball (6) – Danielle Block (Phoenix, Ariz.), Kaelyn Christofferson (Casa Grande, Ariz.), Samantha Papp (Hattiesburg, Miss.), Samantha Reynolds (Chandler, Ariz.), Samantha Robles (Texas City, Texas), Emily Wood (Suwanee, Ga.)
Volleyball (3) – Elise Ames (Wildwood, Mo.), Sarah Bell (San Antonio, Texas), Makareta Rademakers (Christchurch, New Zealand)
Women's Basketball (1) -- Megan Brown (Slidell, La.)
Women's Soccer (2) – Kierstin Bradley (Sanger, Texas), Beth Coleman (Laurel, Miss.)
Women's Tennis (1) – Marta Ruszczynska (Warsaw, Poland)
Women's Track (4) – LaSpencia Brown (Woodville, Miss.), Courtney Filliben (Miami, Fla.), Chloe Tedder (Lucas, Texas), Rachel Tedder (Lucas Texas)

Dean's List (50)
Baseball (4)Hunter Stevens (Huntington Beach, Calif.), Hunter Slater (Mobile, Ala.), Taylor Braley (Hattiesburg, Miss), Dylan Burdeaux (West Monroe, La.)
Football (6) – Austin Keel (Gulfport, Miss.), Collin Kilcrease (Whiteboro, Texas), Reid Rials (Satsuma, Ala.) Tyler Sarrazin (Geismar, La.), Jack Simpson (Booneville, Miss.), Cameron Tom (Baton Rouge, La.) Men's Basketball (1) – Kevin Holland (Tuscaloosa, Ala.)
Men’s Golf (2) – Vasili Kartos (Birmingham, Ala.), Derick Kelting (Amarillo, Texas) Men's Tennis (1) – Wen-Po Tseng (Nantou City, Taiwan)
Men's Track (1) – Jamad Smith (Mobile, Ala.)
Softball (9) – Tori Dew (Stonewall, Miss.), Selena Estrada (Panama City, Fla.), Jenifer Gary (Biloxi, Miss.), Jillian Johnson (Lynn Haven, Fla.) Arielle Pollock (Windermere, Fla.), Sydney Pollock (Windermere, Fla.), Tori Rouse (Ethel, La.), Bailey Stokes (Madison, Miss.), Michelle Stringer (Waveland, Miss.)
Volleyball (4) – Kylie Grandy (Rolesville, N.C.), Chanel Joyce (San Mateo, Calif.), Stephany Purdue (Mesa, Ariz.), Mary Pursell (Kenner, La.)
Women's Basketball (1) – Katie Dozier (Marietta, Ga.)
Women's Golf (3) – Valentina Haupt (Santiago, Chile), Mackenzie Kelly (Magee, Miss), Devon Spriddle (Lethbridge, Alberta, Canada)
Women's Soccer (9) – Hannah Abrams (Pace, Fla.), Ola Akinniyi (Denton, Texas), Kaitlin Fayard (Mandeville, La.), Adriana Garcia (San Antonio, Texas), Kay Kay Hypolite (Hattiesburg, Miss.), Rikke Randrup (Ringsted, Denmark), Katie Richmond (Pensacola, Fla.), Bri Schubeck (Pensacola, Fla.), Karen Torres (Houston, Texas)
Women’s Tennis (4) – Tjasa Jerse (Medvode, Slovenia), Carolin Drescher (Erfstadt, Germany), Alex Kitchen (Palm Harbor, Fla.), Rikeetha Pereira (U.E.A., Dubai)
Women's Track (5) – Dana Dillistone (Hattiesburg, Miss.), Devin McGee (Pass Christian, Miss.), Avery Rosenbalm (Sherwood, Ore.), Talia Thompson (Nassau, Bahamas), Kristin Zarrella (Bradenton, Fla.)

Athletic Director's Honor Roll (82)
Baseball (19) Bryant Bowen (Shreveport, La.), Bryan Coughlin (Jupiter, Fla.), Nick Dawson (Bartlett, Tenn.), Matthew Guidry (Hattiesburg, Miss.), Tracy Hadley (Pascagoula, Miss.), Nick Johnson (Ridgeland, Miss.), Cooper Jones (Pensacola, Fla.), Daniel Keating (Gulfport, Miss.), Cody Livingston (Brandon, Miss.), Luke Lowery (Sumrall, Miss.), Tim Lynch (Jupiter, Fla.), Stevie Powers (Savannah, Ga.), Hayden Roberts (Irvington, Ala.), Chuckie Robinson (Danville, Ill.), Claudio Rubiera (Miami, Fla.), Jake Sandlin (Evans, Ga.), Chase Scott (Hampton, Ga.), Clay Tageant (Franklinton, La.), Jake Winston (Vidalia, La.)
Football (17) -- Parker Adamson (Oxford, Miss.), Randal Agee (Terrytown, La.), Cody Block (Glendale, Ariz.), Shawn Brickley (Slidell, La.), Daythan Davis (Cresson, Texas), Walden Davis (Suwanee, Ga.), Allen Fails (Hattiesburg, Miss.), Jordan Mitchell (Hattiesburg, Miss.), Tarvarius Moore (Quitman, Miss.), Paxton Schrimsher (Athens, Ala.), Ben Olinger (Hoover, Ala.), Norman Price (Vicksburg, Miss.), Jalen Richard (Alexandria, La.), Parker Shaunfield (Aledo, Texas), Ito Smith (Semmes, Ala.), Tyler Stutzman (Smithdale, Miss.), Kevin Williams, Jr. (Frisco, Texas)
Men’s Basketball (2) – Christian Clark (Hattiesburg, Miss.), Michael O’Donnell (Chicago, Ill.)
Men's Golf (3) -- Ryan Argotsinger (Kansas City, Mo.), Matthew Codd (Red Deer, Alberta), Willie Hammond (Southlake, Texas)
Men's Tennis (3) -- Mikhail Esipov (Tashkent, Uzbekistan), Chao-Yu Huang (Nantou City, Taiwan), Rakshit Rishi (New Delhi, India)
Men's Track (5) – Cameron Cox (New Orleans, La.), Emron Gibbs (St. Andrews, Grenada), Christopher Monroe (Tuscaloosa, Ala.), Elbert Rogers (Auburn, Ala.), Courtland Wells (Tuscaloosa, Ala.)
Softball (5) -- Jordan Beck (Mesa, Ariz.), Sarah Evans (Livingston, Texas), Lauren Holifield (Columbus, Miss.), Morgan McKeever (Tucson, Ariz.), Beth Taylor (Silverhill, Ala.)
Volleyball (5) – Kelsey Chambers (Rosharon, Texas), Alexis Coombs (Leesburg, Va.), Natalie Druhan (Mobile, Ala.), Rachel Johnson (Round Rock, Texas), Katherine Still (Mobile, Ala.)
Women's Basketball (4) – Lashyra Cotton (Cleveland, Miss.), Brittanny Dinkins (Miami, Fla.), Keri Jewett- Giles (Fort Myers, Fla.), Shayla Wilson (Tampa, Fla.)
Women's Golf (3) – Kelly Erasmus (Capetown, South Africa), Jennifer Nguyen (Slidell, La.), Emily Ross (Diamondhead, Miss.)
Women's Soccer (7) – Allie Baumhower (Fairhope, Ala.), Breann Hedin (Long Beach), Morgan Mansell (Laurel, Miss.), Shelby Presnell (Pensacola, Fla.), Aisa Ribbens (Almere, Netherlands), Andrea Rivera (Pensacola, Fla.), Brittany Taylor (Calgary, Alberta, Canada)
Women's Track (9) -- Trista Barry (Summerdale, Ala.), Sharday Branch (Tuscaloosa, Ala.), Sylvia Hinton (San Antonio, Texas), Alondra Hoyos (Miami, Fla.), Mariam Kromah (Fort Worth, Texas), Modesty Lorick (Upper Marlboro, Md.), Tracie Nelson (Kenner, La.), Daphney Stanford (Grapevine, Texas), Kayla Taylor (Mansfield, Texas)

Follow Southern Miss Women's Volleyball:    

  • Boardwalk
    Official App
    Seymours Sidekicks
    Team Shop
  • Auctions
    Book Flights
    Panoramic Photo
    License Plates
    Team Shop