Southern Miss Recognizes 154 Student-Athletes for Spring Semester Academic

June 5, 2015 HATTIESBURG, Miss. - <br>
The Southern Miss Department of Athletics recognized 154 student-athletes for their classroom achievements for the 2015 Spring semester.

Twenty Golden Eagle student-athletes earned President's List honors for a 4.00 grade point average, while 45 secured Dean's List accolades for a 3.5 to 3.999 GPA and 89 others tallied Athletic Director Honor Roll status for achieving between a 3.00 to a 3.499 GPA.

The sport of football led the way with 32 total honorees, followed by baseball with 22, women's soccer with 21, women's track with 19, softball with 18, volleyball with nine and women's basketball with seven among the sport leaders.

Women's track produced the most President's List members for the semester with five, while women's soccer had three, baseball, softball, women's basketball and women's tennis collected two apiece, and football, men's tennis, volleyball and women's golf notched one each.

The following is a list of Southern Miss student-athletes to earn recognition during the Spring semester:

President's List (20)
Baseball (2) -- Michael Gilbert (Saucier, Miss.), Kirk McCarty (Hattiesburg, Miss.)
Football (1) -- Michael Brinson (Flowood, Miss.)
Men's Tennis (1) -- Wen-Po Tseng (Nantou City, Taiwan)
Softball (2) -- Mallory Hayden (New Braunfels, Texas), Samantha Reynolds (Chandler, Ariz.)
Volleyball (1) -- Alex Pfefferele (New Orleans, La.)
Women's Basketball (2) -- Megan Brown (Slidell, La.), Katie Dozier (Marietta, Ga.)
Women's Golf (1) -- MacKenzie Kelly (Magee, Miss.)
Women's Soccer (3) -- Lauren Bartholomay (Slidell, La.), Brooke Hendrix (Sharpsburg, Ga.), Missy Wentz (Katy, Texas)
Women's Tennis (2) -- Carolin Drescher (Erfstadt, Germany), Lisa Schneider (Hipolstein, Germany)
Women's Track (5) -- Dana Dillistone (Hattiesburg, Miss.), Courtney Filliben (Miami, Fla.), Ashley Grillot (Mandeville, La.), Avery Rosenbalm (Sherwood, Ore.), Rebecca Ulrich (Van Alstyne, Texas)

Dean's List (45)
Baseball (5) -- Cody Carroll (Mt. Juliet, Tenn.), Seth Holman (Wichita, Kan.), Connor O'Brien (Tampa, Fla.), Clay Tageant (Franklinton, La.), Candler Thomas (Glendale, Ariz.)
Football (8) -- Daythan Davis (Cresson, Texas), Walden Davis (Suwanee, Ga.), Trent Johnson (Memphis, Tenn.), Bradley Nugent (Pell Lake, Wis.), Gunner Roach (Mobile, Ala.), Tyler Sarrazin (Geismar, La.), Parker Shaunfield (Aledo, Texas), Cameron Tom (Baton Rouge, La.)
Men's Golf (2) -- Ryan Argotsinger (Kansas City, Mo.), Drew Kirby (Baton Rouge, La.)
Men's Tennis (2) -- Mikhail Esipov (Tashkent, Uzbekistan), Daniel Merker (Guayaquil, Ecuador)
Men's Track (1) - Cameron Cox (New Orleans, La.)
Softball (7) -- Danielle Block (Phoenix, Ariz.), Kaelyn Christofferson (Casa Grande, Ariz.), Selena Estrada (Panama City, Fla.), Jenifer Gary (Biloxi, Miss.), Morgan McKeever (Tucson, Ariz.), Michelle Stringer (Waveland, Miss.), Emily Wood (Suwanee, Ga.)
Volleyball (6) -- Lydia Bonner (Houston, Texas), Kristen Fleming (Columbus, Ga.), Chanel Joyce (San Mateo, Calif.), Mary Pursell (Kenner, La.), Makareta Rademakers (Christchurch, New Zealand), Shelby Russell (Niceville, Fla.)
Women's Basketball (1) -- Alex Coyne (Lake Placid, Fla.)
Women's Golf (3) -- Belin Abrile (Cordoba, Argentina), Jennifer Nguyen (Slidell, La.), Emily Ross (Diamondhead, Miss.)
Women's Soccer (8) -- Allie Baumhower (Fairhope, Ala.), Beth Coleman (Laurel, Miss.), Kay Kay Hypolite (Hattiesburg, Miss.), Devin McGee (Pass Christian, Miss.), Andrea Rivera (Pensacola, Fla.), Cheyenne Rodriguez (Bastrop, Texas), Brittany Taylor (Calgary, Alberta), Karen Torres (Houston, Texas)
Women's Track (2) -- Felice Johnson (Southlake, Texas), Kayla Taylor (Mansfield, Texas)

Athletic Director's Honor Roll (89)
Baseball (15) -- Connor Barron (Hattiesburg, Miss.), Dylan Burdeaux (West Monroe, La.), Bryan Coughlin (Jupiter, Fla.), Matt Durst (Whitehouse, Texas), Ryan Ellis (Columbia, Miss.), Nick Johnson (Ridgeland, Miss.), Daniel Keating (Gulfport, Miss.), Cody Livingston (Brandon, Miss.), Luke Lowery (Sumrall, Miss.), James McMahon (Hattiesburg, Miss.), Ryan Milton (Albany, La.), Chuckie Robinson (Danville, Ill.), Austin Roussel (Hester, La.), Hunter Slater (Mobile, Ala.), Michael Sterling (Meridian, Miss.)
Football (23) -- Justin Abston (Poplarville, Miss.), Parker Adamson (Oxford, Miss.), Randal Agee (Terrytown, La.), Julian Allen (Sewell, N.J.), Nic Bekkers (Perry, Ga.), Shawn Brickley (Slidell, La.), Barry Davis (Columbia, Miss.), Devonta Foster (Chester, S.C.), Wil Freeman (Flowood, Miss.), Cody Gottberg (Cumming, Ga.), Ta'Dren Kennedy (Hattiesburg, Miss.), Colin Kilcrease (Whitesboro, Texas), Brian Long (Hattiesburg, Miss.), Casey Martin (Huffman, Texas), Tyler Matthews (Wichita, Kan.), Jordan Mitchell (Hattiesburg, Miss.), Picasso Nelson, Jr. (Mendenhall, Miss.), Norman Price (Vicksburg, Miss.), Kalan Reed (Birmingham, Ala.), Draper Riley (Harvey, La.), Tyler Stutzman (Smithdale, Miss.), Michael Thomas (Chicago, Ill.), Kevin Williams, Jr. (Frisco, Texas)
Men's Golf (2) -- Nathan Corchis (Water Sound, Fla.), Casey Fernandez (McAlester, Okla.)
Men's Tennis (3) -- Alex Doleac (Hattiesburg, Miss.), Rakshit Rishi (New Delhi, India), Tarun Surat (Hyderabad, India)
Men's Track (5) -- Ethan Rich (Spanish Fort, Ala.), Jonathan Ruffin (Petal, Miss.), Adam Sparks (Tuscaloosa, Ala.), Julian Vann (Lithonia, Ga.), Courtland Wells (Tuscaloosa, Ala.)
Softball (9) -- Jordan Beck (Mesa, Ariz.), Bragan Burns (Gardendale, Ala.), Priscilla Burns (River Ridge, La.), Katie Cleary (Temecula, Calif.), Sarah Evans (Livingston, Texas), Peyton Garner (Gilbert, Ariz.), Jillian Johnson (Lynn Haven, Fla.), Samantha Robles (Texas City, Texas), Bailey Stokes (Madison, Miss.)
Volleyball (2) -- Elise Ames (Wildwood, Mo.), Stephany Purdue (Mesa, Ariz.)
Women's Basketball (4) -- Lashyra Cotton (Cleveland, Miss.), Ashley Folsom (Deltona, Fla.), Kierra Johnson (Jackson, Miss.), Brooke Rhodes (Pelahatchie, Miss.)
Women's Golf (2) -- Molly Hale (New Albany, Miss.), Devon Spriddle (Lethbridge, Alberta)
Women's Soccer (10) -- Casey Adkins (Mandeville, La.), Anne Baumhower (Fairhope, Ala.), Kelly Brahmbhatt (Belleville, Ill.), Ashley Johnson (Gautier, Miss.), Anya Koren (Scottsboro, Ariz.), Kyndall Lanter (Lexington, Ky.), Tianna Little (Pensacola, Fla.), Connor McKie (Hoover, Ala.), Shelby Presnell (Pensacola, Fla.), Mischa Tice (Bay St. Louis, Miss.)
Women's Tennis (2) -- Alex Kitchen (Palm Harbor, Fla.), Elena Roca (Barcelona, Spain)
Women's Track (12) -- Adriana Allen (Miramar, Fla.), Trista Barry (Summerdale, Ala.), LaSpencia Brown (Woodville, Miss.), Katie Canavin (Highland Village, Texas), Taira Carney (Houston, Texas), Sylvia Hinton (San Antonio, Texas), Leigh Hoitt (Mobile, Ala.), Tracie Nelson (Kenner, La.), Rachel Polk (Madison, Miss.), Daphney Stanford (Grapevine, Texas), Talia Thompson (Nassau, Bahamas), Kristin Zarrella (Bradenton, Fla.)
Follow Southern Miss Women's Volleyball:    

  • Boardwalk
    Official App
    Seymours Sidekicks
    Team Shop
  • Auctions
    Book Flights
    Panoramic Photo
    License Plates
    Team Shop