Skip to main content Skip to footer

Southern Miss Conference USA Commissioner's Honor Roll Announced

April 12, 2016

HATTIESBURG, Miss. - A total of 162 Southern Miss student-athletes have earned recognition to the Conference USA Commissioner’s Honor Roll during the 2015‐16 academic year, Commissioner Judy MacLeod announced today.

Student-athletes named to the Commissioner’s Honor Roll maintain a cumulative grade point average of 3.0 or better.

Student‐athletes with a cumulative GPA of 3.75 or better also receive the Commissioner’s Academic Medal. Those recipients will be released tomorrow.

The following is a complete list of the Southern Miss Commissioner’s Honor Roll award winners:

SOUTHERN MISS (162)
Baseball (20) – Connor Barron (Hattiesburg, Miss.), Bryant Bowen (Shreveport, La.), Dylan Burdeaux (West Monroe, La.), Matt Durst (Whitehouse, Texas), Michael Gilbert (Saucier, Miss.), Matthew Guidry (Hattiesburg, Miss.), Tracy Hadley (Pascagoula, Miss.), Nick Johnson (Ridgeland, Miss.), Cooper Jones (Pensacola, Fla.), J.C. Keys (Hattiesburg, Miss.), Kirk McCarty (Hattiesburg, Miss.), Connor O’Brien (Tampa, Fla.), Walker Powell (Fayetteville, Ark.), Stevie Powers (Savannah, Ga.), Claudio Rubiera (Miami, Fla.), Jake Sandlin (Evans, Ga.), Nick Sandlin (Evans, Ga.), Hunter Slater (Mobile, Ala.), Hunter Stevens (Huntington Beach, Calif.), Clay Tageant (Franklinton, La.)

Men’s Basketball (3) - Christian Clark (Hattiesburg, Miss.), Kevin Holland (Tuscaloosa, Ala.), Rob Thomas III (Odessa, Texas)

Women’s Basketball (6) - Megan Brown (Slidell, La.), Lashyra Cotton (Cleveland, Miss.), Katie Dozier (Marietta, Ga.), Keri Jewett‐Giles (Fort Myers, Fla.), Tajanay Veiga (Boston, Mass.), Shayla Wilson (Tampa, Fla.)

Football (27) - Parker Adamson (Oxford, Miss.), Randall Agee (Terrytown, La.), Cornell Armstrong (Bassfield, Miss.), Cody Block (Glendale, Ariz.), Patrick Brooks (Tampa, Fla.), Isaiah Carter (Sun, La.), Daythan Davis (Cresson, Texas), Walden Davis (Decatur, Ga.), Drake Dorbeck (Vicksburg, Miss.), Gabe Green (Springfield, Ill.), Collin Kilcrease (Whitesboro, Texas), Casey Martin (Huffman, Texas), Tyler Matthews (Wichita, Kan.), Jordan Mitchell (Hattiesburg, Miss.), Picasso Nelson, Jr. (Mendenhall, Miss.), Bradley Nugent (Pell Lake, Wis.), Elijah Parker (Brandon, Miss.), D’Saveon Patrick (Forest, Miss.), William Potosky III (Hudson, Fla.), Norman Price (Vicksburg, Miss.), Reid Rials (Satsuma, Ala.), Tyler Sarrazin (Geismar, La.), Paxton Schrimsher (Athens, Ala.), Parker Shaunfield (Aledo, Texas), Jack Simpson (Booneville, Miss.), Tyler Stutzman (Smithdale, Miss.), Cameron Tom (Baton Rouge, La.)

Men’s Golf (5) - Ryan Argotsinger (Kansas City, Mo.), Matthew Codd (Red Deer, Alberta), Nathan Corchis (Water Sound, Fla.), Vasili Kartos (Birmingham, Ala.), Derick Kelting (Amarillo, Texas)

Women’s Golf (7) - Kelly Erasmus (Capetown, South Africa), Valentina Haupt (Santiago, Chile), Miranda Holt (Pensacola, Fla.), Mackenzie Kelly (Magee, Miss.), Jennifer Nguyen (Slidell, La.), Emily Ross (Diamondhead, Miss.), Devon Spriddle (Lethbridge, Alberta)

Women’s Soccer (25) - Hannah Abrams (Pace, Fla.), Ola Akinniyi (Denton, Texas), Allie Baumhower (Fairhope, Ala.), Anne Baumhower (Fairhope, Ala.), Kierstin Bradley (Sanger, Texas), Kelly Brahmbhatt (Belleville, Ill.), Beth Coleman (Laurel, Miss.), Kaitlin Fayard (Mandeville, La.), Stephanie Garcia (Houston, Texas), Brooke Hendrix (Sharpsburg, Ga.), Kay Kay Hypolite (Hattiesburg, Miss.), Ashley Johnson (Gautier, Miss.), Somer Jones (Mandeville, La.), Morgan Mansell (Laurel, Miss.), Devin McGee (Pass Christian, Miss.), Becky McMullen (Ballymoney, Northern Ireland), Shelby Presnell (Pensacola, Fla.), Rikke Randrup (Ringsted, Denmark), Aisa Ribbens (Almere, Netherlands), Katie Richmond (Pensacola, Fla.), Andrea Rivera (Pensacola, Fla.), Bri Schubeck (Pensacola, Fla.), Mary Kate Smith (Ellisville, Miss.), Brittany Taylor (Calgary, Alberta), Karen Torres (Houston, Texas)

Softball (24) - Jordan Beck (Mesa, Ariz.), Danielle Block (Phoenix, Ariz.), Ciarra Cherry (Petal, Miss.), Kaelyn Christofferson (Casa Grande, Ariz.), Tori Dew (Stonewall, Miss.), Selena Estrada (Panama City, Fla.), Sarah Evans (Livingston, Texas), Jenifer Gary (Biloxi, Miss.), Brielle Grubbs (Fayetteville, Ga.), Mallory Hayden (New Braunfels, Texas), Lauren Holifield (Columbus, Miss.), Jillian Johnson (Panama City, Fla.), Morgan McKeever (Tucson, Ariz.), Meredith Miller (Sugar Land, Texas), Samantha Papp (Hattiesburg, Miss.), Arielle Pollock (Windermere, Fla.), Sydney Pollock (Windermere, Fla.), Samantha Reynolds (Chandler, Ariz.), Samantha Robles (Texas City, Texas), Bailey Stokes (Madison, Miss.), Michelle Stringer (Waveland, Miss.), Beth Taylor (Silverhill, Ala.),Kamryn Vanlandingham (Hazlehurt, Miss.), Emily Wood (Suwanee, Ga.)

Men’s Tennis (6) – Mikhail Esipov (Tashkent, Uzbekistan), Chao‐Yu Huang (Nantou City, Taiwan), Brad Marriott (London, England), Daniel Merker (Guayaquil, Ecuador), Rakshit Rishi (New Delhi, India), Wen‐Po Tseng (Nantou City, Taiwan)

Women’s Tennis (4) - Carolin Drescher (Erfstadt, Germany), Tjasa Jerse (Hedvode, Slovenia), Alex Kitchen (Palm Harbor, Fla.), Marta Ruszczynska (Warsaw, Poland)

Men’s Track and Field (4) - Cameron Cox (New Orleans, La.), Vincent Karger (Bertrange, Luxembourg), Thomas Peters (Metairie, La.), Julian Vann (Lithonia, Ga.)

Women’s Track and Field (19) - Trista Barry (Summerdale, Ala.), Madeleine Bell (Pace, Fla.), LaSpencia Brown (Woodville, Miss.), Kathleen Canavin (Highland Village, Texas), Dana Dillistone (Hattiesburg, Miss.), Courtney Filliben (Miami, Fla.), Felice Johnson (Southlake, Texas), Danisha Jones (Thomasville, Ga.), Modesty Lorick (Upper Marlboro, Md.), Tracie Nelson (Kenner, La.), Vallerie Norgaisse (Kissimmee, Fla.), Avery Rosenbalm (Sherwood, Ore.), Daphney Stanford (Grapevine, Texas), Kayla Taylor (Mansfield, Texas), Chloe Tedder (Lucas, Texas), Rachel Tedder (Lucas, Texas), Talia Thompson (Nassau, Bahamas), Rebecca Ulrich (Van Alstyne, Texas), Kristin Zarrella (Bradenton, Fla.)

Volleyball (12) - Elise Ames (Wildwood, Mo.), Sarah Bell (San Antonio, Texas), Lydia Bonner (Houston, Texas), Alexis Coombs (Leesburg, Va.), Natalie Druhan (Mobile, Ala.), Kylie Grandy (Rolesville, N.C.), Chanel Joyce (San Mateo, Calif.), Alex Pfefferle (), Mary Pursell (Kenner, La.), Makareta Rademakers (Christchurch, New Zealand), Shelby Russell (Niceville, Fla.), Katherine Still (Mobile, Ala.)

Online Store