Skip to main content Skip to footer

Southern Miss places 159 student-athletes on C-USA Commissioner's Honor Roll

April 6, 2017

IRVING, Texas – A total of 2,851 student-athletes have earned recognition to the Conference USA Commissioner’s Honor Roll during the 2016-17 academic year, including 159 by Southern Miss in an announcement made by Commissioner Judy MacLeod.

Student-athletes named to the Commissioner’s Honor Roll maintain a cumulative grade point average of 3.0 or better.

For the second year in a row, football led the way with 27 recipients, followed by women’s soccer with 22 and baseball with 21 student-athletes earning this accolade. Softball totaled 16, women’s cross country 12, volleyball 11, men’s golf and women’s track and field eight, men’s track and field seven, men’s and women’s tennis, women’s basketball and women’s golf six each and men’s basketball three.

The following is a complete list of the Commissioner’s Honor Roll and winners:

Southern Miss (159)

Baseball (21) –
Bryant Bowen (Shreveport, La.), LeeMarcus Boyd (Coldwater, Miss.), Keller Bradford (Raymond, Miss.), Dylan Burdeaux (West Monroe, La.), Matthew Guidry (Hattiesburg, Miss.), Mason Irby (Meridian, Miss.), Daniel Keating (Gulfport, Miss.), Casey Maack (Plano, Texas), Kirk McCarty (Hattiesburg, Miss.), Calder Mikell (Petal, Miss.), Gabriel Montenegro (Guatemala City, Guatemala), Alex Nelms (Gulfport, Miss.), Stevie Powers (Savannah, Ga.), Luke Reynolds (Forest, Miss.), Nick Sandlin (Evans, Ga.), Hunter Slater (Mobile, Ala.), Colt Smith (Myrtle, Miss.), Hunter Stevens (Huntington Beach, Calif.), Sean Tweedy (Mandeville, La.), Jacob Viaene (Moline, Ill.), Matt Wallner (Forest Lake, Minn.)

Men’s Basketball (3) –
Christian Clark (Hattiesburg, Miss.), Kevin Holland (Tuscaloosa, Ala.), D’Angelo Richardson (Vicksburg, Miss.)

Women’s Basketball (6) –
Megan Brown (Slidell, La.), Molly Brown (Douglasville, Ga.), Lashyra Cotton (Cleveland, Brown), Kathryn Dozier (Marietta, Ga.), Tajanay Veiga (Boston, Mass.), Shayla Wilson (Tampa, Fla.)

Women’s Cross Country (12) –
Madeleine Bell (Pace, Fla.), Dana Dillistone (Hattiesburg, Miss.), Courtney Filliben (Miamia, Fla.), Monika Gebarzewska (Wroclaw, Poland), Emma Kate Holdbrooks (Winfield, Ala.), Regen McGee (Pass Christian, Miss.), Savannah McMillon (Jasper, Ala.), Maggie Rice (Newberry, Fla.), Avery Rosenbalm (Sherwood, Ore.), Daphney Stanford (Grapevine, Texas), Chloe Tedder (Lucas, Texas), Rachel Tedder (Lucas, Texas)

Football (27) –
Parker Adamson (Oxford, Miss.), Grey Best (Hoover, Ala.), Cody Block (Glendale, Ariz.), Racheem Boothe (Bassfield, Miss.), Shawn Brickley (Slidell, La.), Walden Davis (Decatur, Ga.), Zach Everett (Saraland, Ala.), Allen Fails (Hattiesburg, Miss.), Andre Hale II (Orlando, Fla.), Austin Herrington (Ellisville, Miss.), Colin Kilcrease (Whitesboro, Texas), Trey Lingold (Florence, Miss.), John Milam (Ridgeland, Miss.), Jordan Mitchell (Hattiesburg, Miss.), Picasso Nelson (Mendenhall, Miss.), Elijah Parker (Brandon, Miss.), Reid Rials (Satsuma, Ala.), Wyatt Richthofen (New Iberia, La.), Tyler Russell (Niceville, Fla.), Tyler Sarrazin (Geismar, La.), Paxton Schrimsher (Athens, Ala.), Parker Shaunfield (Aledo, Texas), Tyler Stutzman (Smithdale, Miss), Cameron Tom (Baton Rouge, La.), Jacques Turner (D’Iberville, Miss.), Chase Whitehead (Fort Walton, Fla.), Josh Wilkerson (Monroe, La.)

Men’s Golf (8) –
Ryan Argotsinger (Lees Summit, Mo.), Matt Codd (Red Deer, Alberta, Canada), Nathan Corchis (Water Sound, Fla.), Philip Heine (Madison, Miss.), Vasili Kartos (Birmingham, Ala.), Derick Kelting (Amarillo, Texas) Walker Kesterson (Hartsburg, Mo.), Matt Lorenz (Gulf Shores, Ala.)

Women’s Golf (6) –
Kayla Bloor (Niceville, Fla.), Kelly Erasmus (Cape Town, South Africa), Valentina Haupt (Santiago, Chile), Miranda Holt (Pensacola, Fla.), Emily Ross (Diamondhead, Miss.), Devon Spriddle (Lethbridge, Alberta, Canada)

Soccer (22) –
Hannah Abrams (Pace, Fla.), Ola Akinniyi (Denton, Texas), Allie Baumhower (Fairhope, Ala.), Kierstin Bradley (Sanger, Texas), Kelly Brahmbhatt (Belleville, Ill.), Beth Coleman (Laurel, Miss.), Kaitlin Fayard (Mandeville, La.), Stephanie Garcia (Houston, Texas), Breann Hedin (Long Beach, Miss.), Somer Jones (Mandeville, La.), Rikke Randrup (Ringsted, Denmark), Lyndsey Lee (Picayune, Miss.), Morgan Mansell (Laurel, Miss.) Becky McMullan (Ballymoney, Northern Ireland), Shelby Presnell (Pensacola, Fla.) Aisa Ribbens (Almere, Netherlands), Katie Richmond (Pensacola, Fla.), Andrea Rivera (Pensacola, Fla.), Brianna Schubeck (Pensacola, Fla.), Ashton Stennis (Ocean Springs, Miss.), Brittany Taylor (Calgary, Alberta, Canada) Karen Torres (Houston, Texas)

Softball (16) –
Caitlyn Aldous (Petal, Miss.), Danielle Block (Phoenix, Ariz.), Peyton Carter (Paragould, Ark.), Kaelyn Christofferson (Casa Grande, Ariz.), Tori Dew (Stonewall, Miss.), Selena Estrada (Panama City, Fla.), Heather Hill (Cabot, Ark.), Lauren Holifield (Columbus, Miss.), Jillian Johnson (Panama City, Fla.), Jade Lewis (Mont Belvieu, Texas), Chase Nelson (Paragould, Ark.), Samantha Papp (Hattiesburg, Miss.), Arielle Pollock (Windermere, Fla.), Samantha Reynolds (Chandler, Ariz.), Samantha Robles (Texas City, Texas), Bailey Stokes (Madison, Miss.)

Men’s Tennis (6) –
Mikhail Esipov (Tashkent, Uzbekistan), Chao-Yu Huang (Nantou City, Taiwan), Daniel Merker (Guayaquil, Ecuador), Rakshit Rishi (New Delhi, India), Wen-Po Tseng (Nantou City, Taiwan), Chris Wilkins (Hattiesburg, Miss.)

Women’s Tennis (6) –
Tzu-Hui Chen (Tainana, Taiwan), Carolin Drescher (Erfstadt, Germany), Tjasa Jerse (Medvode, Slovenia), Alex Kitchen (Palm Harbor, Fla.), Rikeetha Periera (Dubai, U.A.E), Gabrielle Robinson (Dunwoody, Ga.)

Men’s Track & Field (7) –
Cameron Cox (New Orleans, La.), Randall Dias II (Albuquerque, NM), Emron Gibbs (St. Andrews, Grenada), Patton Little (Starkeville, Miss.), Caleb Parker (Stafford, Texas), Thomas Peters (Metairie, La.), Robby Watson (Macon, Ga.)

Women’s Track & Field (8) –
Trista Berry (Summerdale, Ala.), Keiyana Gaskin (Vicksburg, Miss.), Theresa Harto (West Plains, Mo.), Zaria Jones (Meridian, Miss.), Nina Nkem (Lilburn, Ga.), Grace Parker (Gulfport, Miss.), Talia Thompson (Nassau, Bahamas), Paris Warner (Loganville, Ga.)

Volleyball (11) –
Sarah Bell (San Antonio, Texas), Kelsey Chambers (Rosharon, Texas), Ashley Chapman (Mobile, Ala.), Alexis Douglas (Naperville, Ill.) Natalie Druhan (Mobile, Ala.), Kylie Grandy (Rolesville, N.C.), Morganne Jones (Alabaster, Ala.), Chanel Joyce (San Mateo, Calif.), Stephany Purdue (Mesa, Ariz.), Makareta Rademakers (Christchurch, New Zealand), Katherine Still (Mobile, Ala.)

Online Store

More Headlines

More Headlines