Skip to main content Skip to footer

160 Southern Miss Student-Athletes named to C-USA Commissioner's Honor Roll

April 12, 2018

160 Southern Miss Student-Athletes named to C-USA Commissioner's Honor Roll

HATTIESBURG, Miss. -- A total of 2,824 student-athletes have earned recognition to the Commissioner's Honor Roll during the 2017-18 academic year, Commissioner Judy MacLeod announced today. Student-athletes named to the Commissioner's Honor Roll maintain a cumulative grade point average of 3.0 or better.

The football team produced a campus-high of 32 honored student-athletes, followed by soccer (26) and baseball (23). The C-USA academic medalists, those with GPAs of 3.75 and higher, will be released Friday.

Below is a comprehensive list of Golden Eagle honorees.

Baseball (23)
Drew Boyd (Hattiesburg, Miss.), Keller Bradford (Raymond, Miss.), Bryant Brown (Shreveport, La.), Fred Franklin (Meridian, Miss.), Matthew Guidry (Hattiesburg, Miss.), Mason Irby (Meridian, Miss.), Adam Jackson (Clinton, Miss.), Cooper Jones (Pensacola, Fla.), Daniel Keating (Gulfport, Miss.), Casey Maack (Plano, Texas), Will McGillis (Hattiesburg, Miss.), Calder Mikell (Petal, Miss.), Gabriel Montenegro (Guatemala City, Guatemala), Alex Nelms (Gulfport, Miss.), Ryan Och (Carver, Minn.), Stevie Powers (Savannah, Ga.), Luke Reynolds (Forest, Miss.), Nick Sandlin (Evans, Ga.), Hunter Slater (Mobile, Ala.), Colt Smith (Myrtle, Miss.), Sean Tweedy (Mandeville, La.), Matt Wallner (Forest Lake, Minn.), Jarod Wright (Arlington, Tenn.)

Men's Basketball (2)
LaDavius Draine (Calhoun City, Miss.), Kevin Holland (Tuscaloosa, Ala.)

Football (32)
Woodlyson Alcius (Miami, Fla.), Cody Block (Phoenix, Ariz.), Briggs Bourgeois (St. Amant, La.), Andrew Cole (Somerville, Tenn.), T'Rod Daniels (Bassfield, Miss.), Walden Davis (Decatur, Ga.), Drake Dorbeck (Vicksburg, Miss.), Zac Everett (Saraland, Ala.), Allen Fails (Hattiesburg, Miss.), Tyler Flathau (Hattiesburg, Miss.), Carter Hankins (Purvis, Miss.), Seth Holloway (Hattiesburg, Miss.), Tim Jones (Biloxi, Miss.), Collin Kilcrease (Whitesboro, Texas), Ray Ladner (Kiln, Miss.), Santrell Latham (Meridian, Miss.), John Milam (Ridgeland, Miss.), Jordan Mitchell (Hattiesburg, Miss.), Thomas Morton (Niceville, Fla.), Picasso Nelson Jr. (Mendenhall, Miss.), Zach Portlock (Mobile, Ala.), Reid Rials (Satsuma, Ala.), Marcelo Rodriguez (Miami, Fla.), Tyler Russell (Niceville, Fla.)
Paxton Schrimsher (Athens, Ala.), Parker Shaunfield (Aledo, Texas), Sam Smith (Covington, La.), Duncan Sparks (Greensboro, N.C.), Tyler Stutzman (Smithdale, Miss.), Tahj Sykes (Columbus, Miss.), Chase Whitehead (Fort Walton, Fla.), Cameron Williams (Prichard, Ala.)

Men's Golf (9)
Hunter Atkins (West Point, Miss.), Matt Codd (Red Deer, Alberta, Canada), Nathan Corchis (Water Sound, Fla.), Philip Heine (Madison, Miss.), Vasili Kartos (Birmingham, Ala.), Derick Kelting (Amarillo, Texas), Walker Kesterson (Hartsburg, Mo.), Matt Lorenz (Gulf Shores, Ala.)
Brian Richards (Gulf Breeze, Fla.)

Men's Tennis (5)
Ronit Bisht (New Delhi, India), Mikhail Esipov (Tashkent, Uzbekistan), Daniel Merker (Guayaquil, Ecuador), Chung Han Tsai (Taichung, Taiwan), Wen-Po Tseng (Nantou City, Taiwan)

Men's Track and Field (9)
Isaiah Carter (Sun, La.), Cameron Cox (New Orleans, La.), Randall Dias (Albuquerque, N.M.), Jordan Jeffers (Kingsport, Tenn.), Patton Little (Starkville, Miss.), Dexter Molden (Hattiesburg, Miss.), Thomas Peters (Metairie, La.), Chedlin Sagesse (Lantana, Fla.), Christian Strong (Hoover, Ala.)

Women's Basketball (5)
Camille Anderson (Buford, Ga.), Megan Brown (Slidell, La.), Molly Brown (Douglasville, Ga.), Allie Kennedy (Red Bay, Ala.), Hanah Lott (Petal, Miss.)

Women's Golf (6)
Julia Baker (Hoover, Ala.), Kayla Bloor (Niceville, Fla.), Ping Haung, Valentina Haupt (Santiago, Chile), Miranda Holt (Pensacola, Fla.), Nichada Satasuk (Chiangmai, Thailand)

Soccer (26)
Hannah Abrams (Pace, Fla.), Ola Akinniyi (Denton, Texas), Allie Baumhower (Fairhope, Ala.), Kierstin Bradley (Sanger, Texas), Kelly Brahmbhatt (Belleville, Ill.), Jennyfer Caracheo (Royse City, Texas), Beth Coleman (Laurel, Miss.), Kaitlin Fayard (Mandeville, La.)
Stephanie Garcia (Houston, Texas), Mackenzie Hamilton (Prosper, Texas), Keely Hoppmeyer (Dacula, Ga.), Lyndsey Lee (Picayune, Miss.), Morgan Mansell (Laurel, Miss.), Becky McMullan (Limavady, Northern Ireland), Mariana Mejia (Puyallup, Wash.), Kendell Mindnich (Melbourne Beach, Fla.), Avery Ortmann (Tomball, Texas), Shelby Presnell (Pensacola, Fla.), JoAnnie Ramos (Katy, Texas), Brittney Rankins (Pensacola, Fla.), Aisa Ribbens (Almere, Netherlands), Katie Richmond (Pensacola, Fla.), Andrea Rivera (Pensacola, Fla.), Leslye Roque (Garland, Texas), Karen Torres (Houston, Texas), Miah Zuazua (Dallas, Texas)

Softball (16)
Caitlyn Aldous (Petal, Miss.), Destini Brown (McComb, Miss.), Peyton Carter (Paragould, Ark.), Rebekah DiLavore (Ocala, Fla.), Kaley Fruge (Stuttgart, Ark.), Heather Hill (Cabot, Ark.), Jillian Johnson (Panama City, Fla.), Madison Lewis (Mont Belvieu, Texas), Chase Nelson (Paragould, Ark.), Samantha Papp (Hattiesburg, Miss.), Jamie Powell (Petal, Miss.), Samantha Reynolds (Chandler, Ariz.), Samantha Robles (Texas City, Texas), Beth Taylor (Silverhill, Ala.), Sarah Van Schaik (Petal, Miss.), Reagan Watkins (Daphne, Ala.)

Volleyball (11)
Lainey Aenchbacher (Savannah, Ga.), Sarah Bell (San Antonio, Texas), Kelsey Chambers (Rosharon, Texas), Ashley Chapman (Mobile, Ala.), Alexis Coombs (Leesburg, Va.), Alexis Douglas (Naperville, Ill.), Natalie Druhan (Mobile, Ala.), Breleigh Favre (Hattiesburg, Miss.)
Kylie Grandy (Rolesville, N.C.), Melanie Miller (Prairieville, La.), Katherine Still (Mobile, Ala.)

Women's Tennis (4)
Anastasia Cobanovic (Belgrade, Serbia), Tjasa Jerse (Medvode, Slovenia), Lara Oliveria (Campo Mourao, Brazil), Rikeetha Pereira (Dubai, U.A.E)

Women's Track and Field (12)
Aaliyah Bass (Jackson, Miss.), Trista Barry (Summerdale, Ala.), Keiyana Gaskin (Vicksburg, Miss.), Raegan Green (Hattiesburg, Miss.), Callie Jones (Mobile, Ala.), Adrianna Mitchell (Tallahassee, Fla.), Nina Nkem (Lilburn, Ga.), Grace Parker (Gulfport, Miss.), Rikianne Patterson (New Orleans, La.), Rian Robinson (Westwego, La.), Aireanna Taylor (Canton, Miss.), Talia Thompson (Nassau, Bahamas)

Cross Country (11)
Madeleine Bell (Pace, Fla.), Courtney Filliben (Miami, Fla.), Natalya Dekleva-Hall (Melbourne, Australia), Theresa Harto (West Plains, Mo.), Emma Kate Holdbrooks (Winfield, Ala.), Kate Mattox (Starkville, Miss.), Regen McGee (Pass Christian, Miss.), Savannah McMillon (Jasper, Ala.), Maggie Rice (Newberry, Fla.), Chloe Tedder (Lucas, Texas), Rachel Tedder (Lucas, Texas)

Online Store