Skip to main content Skip to footer

Golden Eagle Track & Field Teams Collect 10 Event Champions at the Southern Miss Invitational

Adriana Allen was a three-time event champion
April 25, 2015

Complete Results |  Photo Gallery 

Southern_Miss_Invitational_Res Get Acrobat Reader

HATTIESBURG, Miss. - The Southern Miss men's and women's track and field teams collected a season-best 10 event champions in addition to recording 37, top eight finishes Saturday in a rain delayed Southern Miss Invitational.

Rachel Polk was a two-time event winner, placing first in the discus with a throw of 49.94m (163-10), then, posted a throw of 14.59m (47-10.50) in the shot for first place. Kayla Taylor took second in the discus and shot with marks of 49.55m (162-7) and 13.53m (47-4.75). Brashe' Wood was third in the shot with a throw of 12.75m (41-10.50) while placing fifth in the discus with a mark of 39.74m (130-4).

The women's 4x100 relay team took the top time in the event with a time of 45.51. The 4x400 relay team also finished first with a time of 3:52.90.

Dana Dillistone and Daphney Stanford finished fourth and fifth, respectively, in the 1,500 meters with times of 4:43.58 and 4:48.17. Kristin Zarrella was first in the 800 meters with a time of 2:15.58.

Adriana Allen ran a time of 54.55 in the 400 meters in claiming the event champion while teammate Taylor Outland finished sixth with a time of 59.53. Jazmyne Gilliam was third in the 100 meters with a time of 12.08 and LaSpencia Brown finishes seventh with a time of 12.16. Brown also finished third in the 200 meters with a time of 24.66.

Talia Thompson ran a time of 1:03.63 in the 400 meter hurdles to place third.

Trista Barry finished in a tie for fourth in the high jump with a jump of 1.60m (5-3) while LaDaeshia Davis was eighth with a jump of 1.55m (5-1). Ashley Grillot placed eighth in the javelin with a throw of 31.59m (103-8). Sharday Branch finished second in the long jump with a mark of 5.64m (18-6) and Davis was sixth with a jump of 5.15m (16-10.75).

Three Golden Eagles placed in the top eight in the 100 meters with Robert Wells finishing third with a time of 10.89 while Cory Miller was fourth with a time of 10.96 and Jamad Smith was sixth with a time of 11.00. Wells, then, took the top spot in the 200 meters with a time of 21.66. Miller was third with a time of 21.88.

Elbert Rogers and Derrick Jones was 1-2 in the 400 meters with times of 46.73 and 47.93. Kahlil Frazier finished third in the 400 meters with a time of 54.64.

The 4x100 relay team captured the event title with a time of 40.37 while the 4x400 relay ran a time of 3:13.59 for first place.

Courtland Wells finishes second in the high jump with a jump of 2.06m (6-9). Chad Cook was second in the long jump with a jump of 6.86m (22-6.25), Jamar Sims was third with a mark of 6.85m (22-5.75) and Christopher Monroe finished in the tie for fourth with a jump of 6.73m (22-1).

Ethan Rich placed second in the javelin with a throw of 62.22m (204-2).

The Golden Eagles are back in action on May 2 at the Jace LaCoste Invitational hosted by Mississippi State.

Southern Miss Performances
Women's
100m
3) Jazmyne Gilliam [12.08]
7) LaSpencia Brown [12.16]
Beniria White [13.50]

200m 3) LaSpencia Brown [24.66] Sylvia Hinton [26.96] Beniria White [28.53]

400m 1) Adriana Allen [54.55] 6) Taylor Outland [59.53]

800m 1) Kristin Zarrella [2:15.58]

1,500m 4) Dana Dillistone [4:43.59] 5) Daphney Stanford [4:48.17]

100m Hurdles Trista Barry [16.93]

400m Hurdles 3) Talia Thompson [1:03.63]

4x100m Relay 1) Brown-Gilliam-Allen-Kromah [45.41]

4x400m Relay 1). Allen-Kromah-Gilliam-Thompson [3:52.90]

High Jump T4) Trista Barry [1.60m/5-3] 8) LaDaeshia Davis [1.55m/5-1]

Long Jump 2) Sharday Branch [5.64m/18-6] 6) LaDaeshia Davis [5.15m/16-10.75]

Shot 1) Rachel Polk [14.59m/47-10.50] 2) Kayla Taylor [13.53m/44-4.75] 3) Brashe' Wood [12.76m/41-10.50]

Discus 1) Rachel Polk [49.94m/163-10] 2) Kayla Taylor [49.55m/162-7] 5) Brashe' Wood [39.74m/130-4]

Hammer Brashe' Wood [40.67m/133-5]

Javelin 8) Ashley Grillot [31.59m/103-8]

Men's 100m 3) Robert Wells [10.89] 4) Cory Miller [10.96] 6) Jamad Smith [11.00]

200m 1) Robert Wells [21.66] 3) Cory Miller [21.88] Cameron Cox [22.99]

400m 1) Elbert Rogers [46.73] 2) Derrick Johnson [47.93] Cameron Cox [50.37]

400m Hurdles 3) Kahlil Frazier [54.64]

4x100m Relay 1) Johnson-Miller-Wells-Smith [40.37]

4x400m Relay 1) Johnson-Miller-Rogers-Wells [3:13.59]

High Jump 2) Courtland Wells [2.06m/6-9]

Long Jump 2) Chad Cook [6.86m/22-6.25] 3) Jamar Sims [6.85m/22-5.75] T4) Christopher Monroe [6.73m/22-1] Jonathan Ruffin [6.39m/20-11.75]

Javelin 2) Ethan Rich [62.22m/204-2]

Online Store