Southern Miss Has 122 Student-Athletes Earn C-USA Commissioner's Honor Roll

April 16, 2010

HATTIESBURG, Miss. - A record 2,027 student-athletes have earned recognition to the Conference USA Commissioner's Honor Roll during the 2009-10 academic year, including 122 by Southern Miss in an announcement made by the league office.

Student-athletes named to the Commissioner's Honor Roll maintain a cumulative grade point average of 3.0 or better.

Women's soccer led the way with 21 recipients, followed by baseball and women's track/cross country each with 15 individuals to earn this accolade. Volleyball totaled 12, football 11 and men's golf, women's golf and men's tennis each had eight.

SOUTHERN MISS (122)

Baseball (15)
Jarred Bales (Picayune, Miss.), Marc Bourgeois (Granby, Quebec), Tyler Brant (Southaven, Miss.), Scott Copeland (White Oak, Texas), Adam Doleac (Hattiesburg, Miss.), Patrick Donnelly (Mandeville, La.), Mark Ellis (Maple Ridge, B.C.), James Ewing (Beaumont, Texas), Michael Ewing (Beaumont, Texas), Seth Hester (Stringer, Miss.), Paxton King (Brookhaven, Miss.), Todd McInnis (Brandon, Miss.), Cody Schlagel (Johnstson, Colo.), Jeff Stanley (Lake Worth, Fla.), Taylor Walker (Senatobia, Miss.)

Men's Basketball (2)

Josimar Ayarza (Panama City, Panama), Bryson Brewer (Waynesboro, Miss.)

Women's Basketball (2)
Erin Gatling (Van Buren, Ark.), Whitney McNelis (Hattiesburg, Miss.)

Football (11)

Gerald Baptiste (New Orleans, La.), Chris Campbell (Collierville, Tenn), Austin Davis (Meridian, Miss.), Justin Estes (Marietta, Ohio), Judd Godwin (Collinsville, Miss.), Jacob Johnson (Brandon, Miss.), Quentin Pierce (Mobile, Ala.), Edward Preston (Bacliff, Texas), Cody Tawater (Philadelphia, Miss.), Nathaniel Worrell (Pearl, Miss.), Cameron Zipp (Mandeville, La.)

Men's Golf (8)
Paul Apyan (Chattanooga, Tenn.), Nick Brown (Meridian, Miss.), Darren Chapman (Destin, Fla.), Tyler Hillis (Poplar Bluff, Mo.), John Gregory Joseph (Valdosta, Ga.), John Kahlden (Norwalk, Conn.), Alex Park (Itahca, N.Y.), Derek Plucienski (Slidell, La.)

Women's Golf (8)

Maria Correa (Buenos Aires, Argentina), Meredith Haro (New Orleans, La.), Ashley Joubert (Ponchatoula, La.), Lauren Judson (Roswell, Ga.), Joyce Martinez (La Porte, Texas), Amy Roberts (Toronto, Ont.), Sandra Sohlberg (Stockholm, Sweden), Sara Vanzonhoven (Paal, Belgium)

Women's Soccer (21)

Mallory Barnes (Lafayette, La.), Sarah Brusco (Dallas, Texas), Holly Cox (London, England), Amy Davis (Vestavia Hills, Ala.), Sarah DeFatta (Franklin, Tenn.), Jordan Gauthier (Lafayette, La.), Liz Hamlin (Kenner, La.), Erin Hamrick (Lafayette, Ind.), Keilah Hopkins (Irving, Texas), Renee Hrapmann (Mandeville, La.), Caitlin Leumas (Mandeville, La.), Jana Mason (Tupelo, Miss.) Sarah McFadden (Magherfelt, Northern Ireland), Bianca Ontiveros (Albuquerque, N.M.), Samantha Polley (Louisville, Ky.), Lindsey Schwaner (Mandeville, La.), Amy Skeet (Lewisville, Texas), Elisha Tarbell (Mandeville, La.), Tricia Tillman (Madison, Miss.), Hannah Vanderboegh (Pinson, Ala.), Kristen Windecker (Tinley Park, Ill.)

Softball (7)
Beth Dietrich (Friendswood, Texas), Courtney Hill (Hattiesburg, Miss.), Leslie LeJune (Houston, Texas), Jill Mathis (Marianna, Fla.), Kirsten Perry (Sumrall, Miss.), Courtney Ramos (Hilmar, Calif.), Christina Roosmalen (Plano, Texas)

Men's Tennis (8)
Domagoj Anic (Zagreb, Croatia), Jan Burmeister (Kronberg, Germany), Diego Machuca (Cuenca, Ecuador), Oscar Machuca (Cuenca, Ecudaor), Andrew Poole (Cape Town, South Africa), Julien Roussel (Paris, France), Felipe Sylva (Quito, Ecuador), Markus Wessinghage (Ingelheim, Germany)

Women's Tennis (6)

Frances Askew (Auckland, New Zealand), Stephanie Dellocono (Baton Rouge, La.), Lauren Gutterman (Mandeville, La.), Zoe Lee (Hayle, Great Britain), Elja van Berlo (Erp, The Netherlands), Vroni van Berlo (Erp, The Netherlands)

Men's Track and Field (7)

Julien Bousquet (Mantauban, France), Avery Fulp (Summit, Miss.), Oluwasuyi Georgewill (Ontario, Canada), John Caleb Grenn (Hattiesburg, Miss.), Seth Powell (Hattiesburg, Miss.), Kyle Smith (Daphne, Ala.), Brandon Walker (Ocean Springs, Miss.)

Women's Track and Field/Cross Country (15)
LaShieka Dinkins (Memphis, Tenn.), Jolisa Evans (Helena, Ala.), Stephanie Ledgerwood (Yuma, Ariz.), Samantha Leslie (Hattiesburg, Miss.), Jocelyn Lockhart (Brunswick, Canada), Ashley May (Hoover, Ala.), Kara Moylan (Palos Park, Ill.), Krista Moylan (Palos Park, Ill.), Tandra Patterson (Pascagoula, Miss.), Brianna Rayfield (Dallas, Texas), Chastity Riggien (Montgomery, Ala.), Kelley Rooney (Fair Oaks, Calif.), Petra Visic (Split, Croatia), Dominique Washington (Gulfport, Miss.), Cara Wells (Mandeville, La.)

Volleyball (12)
Sarah Jane Bowden (Sioux City, Iowa), Caitlin Clarke (New Orleans, La.), Halie Ecker (Moline, Ill.), Amelia Hendrickson (Belle Chasse, La.), Mallory Horridge (Mandeville, La.), Maia Ivanova (Sofia, Bulgaria), Lisa Knecht (Metairie, La.), Ashley Mell (Yorba Linda, Calif.), Elizabeth Rinaudo (Mandeville, La.), Lauren Sears (Ashburn, Va.), Kelsea Seymour (Long Beach, Calif.), Bridget Whalen (Littleton, Colo.)

  • Boardwalk
    Official App
    Seymours Sidekicks
    forrest general
    Auctions
    Book Flights
  • Seymours Sidekicks
    Auctions
    Book Flights
    License Plates
    Team Shop
    Team Shop