Skip to main content Skip to footer

Southern Miss Recognizes 167 Student-Athletes For Fall Academic Semester

HATTIESBURG, Miss. - The Southern Miss Department of Athletics recognized 167 student-athletes for their classroom achievements for the 2016 Fall Semester.

Twenty-nine Golden Eagle student-athletes earned President's List honors for a 4.00 grade point average, while 56 secured Dean's List accolades for a 3.5 to 3.999 GPA while 77 others earned Athletic Director Honor Roll status for achieving between a 3.00 to a 3.4999 GPA.

The football team led the way with 30 total honorees, followed by baseball with 24, soccer with 21, women's track with 20, softball with 18, men's track with 10, volleyball with nine, men's golf and women's tennis with eight, women's golf and basketball with six, men's tennis with five and men's basketball with two among the sports leaders.

Softball produced the most President's List members for the second semester with seven, while baseball had five and soccer, women's track and women's tennis with three, football and men's golf with two, and men's tennis, men's track, women's basketball and volleyball had one each.

The following is a list of the Southern Miss student-athletes to earn recognition during the fall semester:

President's List (29)

Baseball (5) - Kirk McCarty (Hattiesburg, Miss.), Gabriel Montenegro (Guatemala City, Guatemala), Alexander Nelms (Gulfport, Miss.), Nick Sandlin (Evans, Ga.), Jacob Viaene (Moline, Ill.)

Football (2) - Tyler Russell (Niceville, Fla.), Chase Whitehead (Fort Walton, Fla.)

Men's Golf (2) - Philip Heine (Madison, Miss.), Walker Kesterson (Hartsburg, Mo.)

Men's Tennis (1) - Mikhail Esipov (Tashkent, Uzbekistan)

Soccer (3) - Kaitlin Fayard (Mandewille, La.), Lyndsey Lee (Picayune, Miss.), Brianna Schubeck (Pensacola, Fla.)

Softball (7) - Danielle Block (Phoenix, Ariz.), Tori Dew (Stonewall, Miss.), Heather Hill (Cabot, Ark.), Madison Jade Lewis (Mont Belvieu, Texas), Samantha Papp (Hattiesburg, Miss.), Samantha Reynolds (Chandler, Ariz.), Samantha Robles (Texas City, Texas)

Women's Basketball (1) - Megan Brown (Slidell, La.)

Women's Track (4) - Emma Holdbrook (Winfield, Ala.), Courtney Filliben (Miami, Fla.), Keiyanna Gaskin (Vicksburg, Miss.), Rachel Tedder (Lucas, Texas)

Women's Tennis (3) - Tzu-Hui Chen (Tainana, Taiwan), Carolin Drescher (Erfstadt, Germany) Tjasa Jerse (Medvode, Slovenia)

Volleyball (1) - Sarah Bell (San Antonio, Texas)

Dean's List (56)

Baseball (3) - Matthew Guidry (Hattiesburg, Miss.), Daniel Keating (Gulfport, Miss.), Casey Maack (Plano, Texas)

Football (8) - Parker Adamson (Oxford, Miss.), Grey Best (Hoover, Ala.), Cody Block (Glendale, Ariz.), Walden Davis (Decatur, Ga.), John Milam (Ridgeland, Miss.), Picasso Nelson (Mendenhall, Miss.), Reid Rials (Satsuma, Ala.), Cameron Tom (Baton Rouge, La.)

Men's Golf (2) - Nathan Corchis (Water Sound, Fla.), Derick Kelting (Amarillo, Texas)

Men's Tennis (3) - Chao-Yu Huang (Nantou City, Taiwan), Daniel Merker (Guayaquil, Ecuador), Wen-Po Tseng (Nantou City, Taiwan)

Men's Track (3) - Emron Gibbs (Saint Andrews, Grenada), Jamad Smith (Mobile, Ala.), Curtis Walker (Lexington, S.C.)

Soccer (11) - Ola Akinnniyi (Denton, Texas), Allie Baumhower (Fairhope, Ala.), Kierstin Bradley (Sanger, Texas), Adriana Garcia (San Antonio, Texas), Morgan Mansell (Laurel, Miss.), Becky McMullan (Ballymoney, Northern Ireland), Rikke Randrup (Ringsted, Denmark), Katie Richmond (Pensacola, Fla.), Ashton Stennis (Ocean Springs, Miss.), Brittany Taylor (Calgery, Alberta, Canada), Karen Torres (Houston, Texas)

Softball (6) - Jordan Beck (Mesa, Ariz.), Kaelyn Christofferson (Case Grande, Ariz.), Selena Estrada (Panama City, Fla.), Lauren Holifield (Columbus, Miss.), Chase Nelson (Paragould, Ark.), Arielle Pollock (Windermere, Fla.)

Women's Basketball (2) - Katie Dozier (Marietta, Ga.), Shayla Wilson (Tampa, Fla.) Women's Golf (3) - Kelly Erasmus (Capetown, South Africa), Valentina Haupt (Satniago, Chile), Emily Ross (Diamondhead, Miss.)

Women's Track (9) - Dana Dillistone (Hattiesburg, Miss.), Regen McGee (Pass Christian, Miss.), Savannah McMillon (Jasper, Ala.), Grace Parker (Gulfport, Miss.), Maggie Rice (Newberry, Fla.), Avery Rosenblam (Sherwood, Ore.), Daphney Stanford (Grapevine, Texas), Chloe Tedder (Lucas, Texas), Talia Thompson (Nassau, Bahamas)

Volleyball (6) - Ashley Chapman (Mobile, Ala.), Makareta Rademakers (Christchurch, New Zealand), Morganne Jones (Alabaster, Ala.), Chanel Joyce (San Mateo, Calif.), Stephany Purdue (Mesa, Ariz.), Katherine Still (Mobile, Ala.)

Athletic Director's Honor Roll (77)

Baseball (16) - LeeMarcus Boyd (Coldwater, Miss.), Thomas Bradford (Raymond, Miss.), Taylor Braley (Hattiesburg, Miss.), Dylan Burdeaux (West Monroe, La.), Houston Case (Brookhaven, Miss.), Storme Cooper (Wentzville, Mo.), Mason Irby (Meridian, Miss.), J.C. Keys (Hattiesburg, Miss.), Calder Mikell (Petal, Miss.), Stevie Powers (Savannah, Ga.), Luke Reynolds (Forest, Miss.), Hunter Slater (Mobile, Ala.), Colt Smith (Myrtle, Miss.), Hunter Stevens (Huntington Beach, Calif.), Sean Tweedy (Mandeville, La.), Matt Wallner (Forest Lake, Minn.)

Football (20) - Jarell Aaron (Poplarville, Miss.), Racheem Boothe (Bassfield, Miss.), Dylan Bradley (Macon, Miss.), Jauan Collins (Pascagoula, Miss.), Drake Dorbeck (Vicksburg, Miss.), Zach Everett (Saraland, Ala.), Jacob Fleming (McComb, Miss.), Andre Hale (Orlando, Fla.), Colin Kilcrease (Whitesboro, Texas), Trey Lingold (Florence, Miss.), Taylor Marini (Chuluota, Fla.), Elijah Parker (Brandon, Miss.), William Potosky (Hudson, Fla.), Tyler Sarrazin (Geismar, La.), Paxton Schrimsher (Athens, Ala.), Parker Shuanfield (Aledo, Texas), Tyler Stutzman (Smithdale, Miss.), Jacquies Turner (D'iberville, Miss.), Josh Wilkerson (Natchez, Miss.) , Kevin Williams (Frisco, Texas)

Men's Basketball (2) - Kevin Holland (Tuscaloosa, Ala.), D'Angelo Richardson (Vicksburg, Miss.) Men's Golf (4) - Ryan Argotsinger (Lees Summit, Mo.), Matthew Codd (Reed Deer, Alberta, Canada), Vasili Kartos (Birmingham, Ala.), Matthew Lorenz (Gulf Shores, Ala.)

Men's Tennis (1) - Chris Wilkins (Hattiesburg, Miss.)

Men's Track (6) - Lorenzen Burton (Olive Branch, Miss.), David Little (Starkfield, Miss.), Caleb Parker (Stafford, Texas), Thomas Peters (Metiarie, La.), Mamadou Seck (Dekar, Senegal), Robert Watson (Macon, Ga.)

Soccer (7) - Kelly Brahmbhatt (Belleville, Ill.), Beth Coleman (Laurel, Miss.), Stephanie Garcia (Houston, Texas), Breann Hedin (Long Beach, Miss.), Shelby Presnell (Pensacola, Fla.), Aisa Ribbens (Almere, Netherlands), Andrea Rivera (Pensacola, Fla.)

Softball (5) - Caitlyn Aldous (Petal, Miss.), Peyton Carter (Paragould, Ark.), Jillian Johnson (Panama City, Fla.), Rachel Johnson (Southaven, Miss.), Bailey Stokes (Madison, Miss.)

Women's Basketball (3) - Molly Brown (Douglasville, Ga.), Shonte Hails (Quitman, Miss), Taj Veiga (Boston, Mass.)

Women's Golf (2) - Kayla Bloor (Niceville, Fla.), Miranda Holt (Pensacola, Fla.)

Women's Track (7) - Trista Barry (Summerdale, Ala.), Madeleine Bell (Pace, Fla.), Jamari Drake (Springfield, Ill.) Monika Gebarzewska (Wroclaw, Poland), Victoria Hoppe (Homestead, Fla.), Zaria Jones (Meridian, Miss.), Paris Warner (Loganville, Ga.)

Women's Tennis (4) - Claudia Castella (Barcelona, Spain), Alex Kitchen (Palm Harbor, Fla.), Rikeetha Pereira (Dubai, UAE), Gabrielle Robinson (Dunwoody, Ga.)

Volleyball (2) - Kelsey Chambers (Rosharon, Texas), Alexis Douglas (Naperville, Ill.)

Online Store