Skip to main content Skip to footer

Southern Miss Recognizes 185 Student-Athletes for Fall Semester Academics

Feb. 22, 2016

HATTIESBURG, Miss. - The Southern Miss Department of Athletics recognized 185 student-athletes, 54.7 percent of all the student-athletes, for their classroom achievements for the 2015 fall semester.

Twenty-six Golden Eagle student-athletes earned President's List honors for a 4.00 grade point average, while 54 secured Dean's List accolades for a 3.5 to 3.999 GPA and 105 others tallied Athletic Director Honor Roll status for achieving between a 3.00 to a 3.499 GPA.

The sport of football led the way with 32 total honorees, followed by baseball with 22, women's soccer with 21, women's track with 19, softball with 18, volleyball with nine and women's basketball with seven among the sport leaders.

Women's track produced the most President's List members for the semester with five, while women's soccer had three, baseball, softball, women's basketball and women's tennis collected two apiece, and football, men's tennis, volleyball and women's golf notched one each.

The following is a list of Southern Miss student-athletes to earn recognition during the fall semester:

President's List (26)
Baseball (5) -- Michael Gilbert (Saucier, Miss.), Tim Lynch (Kirk McCarty (Hattiesburg, Miss.), Kirk McCarty (Hattiesburg, Miss.), Nick Sandlin (Evans, Ga.), Hunter Stevens (Huntington Beach, Calif.)

Softball (3) -- Samantha Papp (Hattiesburg, Miss.), Samantha Reynolds (Chandler, Ariz.), Emily Wood (Suwanee, Ga.)

Volleyball (2) -- Sarah Bell (San Antonio, Texas), Mary Pursell (Kenner, La.)

Women's Basketball (2) -- Megan Brown (Slidell, La.), Katie Dozier (Marietta, Ga.)

Women's Golf (2) -- Valentina Haupt (Santiago, Chile), Mackenzie Kelly (Magee, Miss.)

Women's Soccer (3) -- Brooke Hendrix (Sharpsburg, Ga.), Mary Kate Smith (Ellisville, Miss.), Karen Torres (Houston, Texas)

Women's Tennis (2) -- Carolin Drescher (Erfstadt, Germany), Tjasa Jerse (Hedvode, Slovenia)

Women's Track (7) -- Katie Canavin (Highland Village, Texas), Dana Dillistone (Hattiesburg, Miss.), Avery Rosenbalm (Sherwood, Ore.), Chloe Tedder (Lucas, Texas), Rachel Tedder (Lucas Texas) Rebecca Ulrich (Van Alstyne, Texas), Kristin Zarella (Bradenton, Fla.)

Dean's List (45)
Baseball (3) -- Cooper Jones (Pensacola, Fla.), Stevie Powers (Savannah, Ga.) Claudio Rubio (Miami, Fla.)

Football (10) -- Cody Block (Glendale Ariz.) Gabe Green (Springfield, Ill.) Collin Kilcrease (Whiteboro, Texas), Brian Long (Hattiesburg, Miss.), Norman Price (Vicksburg, Miss.), Reid Rials (Satsuma, Ala.) Tyler Sarrazin (Geismar, La.), Parker Shaunfield (Aledo, Texas), Xavier Thigpen (Hebron, Miss.), Cameron Tom (Baton Rouge, La.)

Men's Basketball (1) -- Michael O'Donnell (Chicago, Ill.)

Men's Golf (3) -- Matthew Codd (Reed Deer, Alberta), Vasili Kartos (Birmingham, Ala.), Derick Kelting (Amarillo, Texas)

Men's Tennis (1) -- Daniel Merker (Guayaquil, Ecuador)

Men's Track (2) - Cameron Cox (New Orleans, La.), Vincent Karger (Bertrange, Luxemborg)

Softball (6) --Danielle Block (Phoenix, Ariz.), Tori Dew (Stonewall, Miss.) Mallory Hayden (New Braunfels, Texas), Jillian Johnson (Lynn Haven, Fla.) Arielle Pollock (Windermere, Fla.), Samantha Robles (Texas City, Texas)

Volleyball (5) -- Elise Ames (Wildwood, Mo.), Lydia Bonner (Houston, Texas), Makareta Rademakers (Christchurch, New Zealand), Chanel Joyce (San Mateo, Calif.), Alex Pfefferle (New Orleans, La.)

Women's Basketball (2) --Lashyra Cotton (Cleveland, Miss.), Shayla Wilson (Tampa, Fla.)

Women's Golf (3) -- Kelly Erasmus (Capetown, South Africa), Mackenzie Kelly (Magee, Miss.), Ross (Diamondhead, Miss.)

Women's Soccer (12) -- Hannah Abrams (Pace, Fla.), Ola Akinniyi (Denton, Texas), Kiersten Bradley (Sanger, Texas), Beth Coleman (Laurel, Miss.), Kaitlin Fayard (Mandeville, La.), Morgan Mansell (Laurel, Miss.), Devin McGee (Pass Christian, Miss.), Becky McMullin, (Ballymoney, North Ireland), Aisa Ribbens (Almere, Netherlands), Katie Richmond (Pensacola, Fla.), Brianna Schubeck (Pensacola, Fla.), Brittany Taylor (Calgary, Alberta)

Women's Track (6) -- Madeleine Bell (Pace, Fla.), LaSpencia Brown (Woodville, Miss.), Courtney Filliben (Miami, Fla.), Tracie Nelson (Kenner, La.), Daphney Stanford (Grapevine, Texas), Kayla Taylor (Mansfield, Texas)

Athletic Director's Honor Roll (89)
Baseball (17) -- Connor Barron (Hattiesburg, Miss.), Bryant Bowen (Shreveport, La.), Matt Durst (Whitehouse, Texas), Matthew Guidry (Hattiesburg, Miss.), Tracy Hadley (Pascagoula, Miss.), Nick Johnson (Ridgeland, Miss.), J.C. Keys (Hattiesburg, Miss.), Cody Livingston (Brandon, Miss.), Jacob McCain (Baton Rouge, La.), Ryan Milton (Albany, La.), Connor O'Brien (Tampa, Fla.), Walker Powell (Fayetteville, Ark.), Chuckie Robinson (Danville, Ill.), Jake Sandlin (Evans, Ga.), Chase Scott (Hampton Ga.), Hunter Slater (Mobile, Ala.), Clayton Tageant (Franklin, La.)

Football (27) -- Jarell Aaron (Poplarville, Miss.), Parker Adamson (Oxford, Miss.), Randal Agee (Terrytown, La.), Cornell Armstrong (Bassfield, Miss.), David Bertucci (Gulfport, Miss.), Dylan Bradley (Macon, Miss.), Patrick Brooks (Tampa, Fla.), Isaiah, Carter (Sun, La.), Daythan Davis (Cresson, Texas), Walden Davis (Suwanee, Ga.), Drake Drobeck (Vicksburg, Miss.), Jacob Fleming (McComb, Miss.), Johntre' Goudy (Meridian, Miss.), Casey Martin (Huffman, Texas), Max Mason (Kennesaw, Ga.), Tyler Matthews (Wichita, Kan.), Jordan Mitchell (Hattiesburg, Miss.), Nicholas Mullen (Hoover, Ala.), Picasso Nelson, Jr. (Mendenhall, Miss), Bradley Nugent (Pell Lake, Wisc.), Ben Olinger (Hoover, Ala), Andrew Peterson (Seagoville, Texas), William Potosky III (Hudson, Fla.), Jack Simpson (Booneville, Miss.), Kevin Williams, Jr. (Frisco, Texas), Darian Yancey (Auburn, Ala.)

Men's Basketball (4) -- Christian Clark (Hattiesburg, Miss.), Jeremiah Eason (Ft. Lauderdale, Fla.), Kevin Holland (Tuscaloosa, Ala.), Robert Thomas III (Odessa, Texas)

Men's Golf (2) -- Ryan Argotsinger (Kansas City, Mo.), Nathan Corchis (Water Sound, Fla.)

Men's Tennis (5) -- Mikhail Esipov (Tashkent, Uzbekistan), Chao-Yu Huang (Nantou City, Taiwan), Brad Marriott (London, England), Rakshit Rishi (New Delhi, India), Wen-Po Tseng (Nantou City, Taiwan)

Men's Track (3) -- Thomas Peters (Metairie, La.), Jamad Smith (Mobile, Ala.), Julian Vann (Lithonia, Ga.)

Softball (16) -- Jordan Beck (Mesa, Ariz.), Ciarra Cherry (Petal, Miss.), Kaelyn Christofferson (Casa Grande, Ariz.), Selena Estrada (Panama City, Fla.), Sarah Evans (Livingston, Texas) Jenifer Gary (Biloxi, Miss.), Brielle Grubbs (Fayetteville, Ga.), Lauren Holifield (Columbus, Miss.), Rachel Johnson (Southhaven, Miss.) Morgan McKeever (Tucson, Ariz.), Meredith Miller (Sugar Land, Texas), Sydney Pollock (Windermere, Fla.), Bailey Stokes (Madison, Miss.) Michelle Stringer (Waveland, Miss.), Beth Taylor (Silverhill, Ala.), Kamryn Vanlandingham (Hazlehurst, Miss.)

Volleyball (7) -- Kelsey Chambers (Rosharon, Texas), Alexis Coombs (Leesburg, Va.), Natalie Druhan (Mobile, Ala.), Kylie Grandy (Roseville N.C.), Stephany Purdue (Mesa, Ariz.), Shelby Russell (Niceville, Fla.), Katherine Still (Mobile, Ala.)

Women's Basketball (3) -- Keri Jewett- Giles (Fort Myers, Fla.), Voche' Martin (DeSoto, Texas), Tajanay Veiga (Boston, Mass.)

Women's Golf (2) -- Miranda Holt (Pensacola, Fla.), Jennifer Nguyen (Slidell, La.)

Women's Soccer (10) -- Allie Baumhower (Fairhope, Ala.), Anne Baumhower (Fairhope, Ala.), Adriana Garcia (San Antonio, Texas), Kay Kay Hypolite (Hattiesburg, Miss.), Somer Jones (Mandeville, La.), Rikke Randrup (Ringsted, Denmark), Kyndall Lanter (Lexington, Ky.), Shelby Presnell (Pensacola, Fla.), Andrea Rivera (Pensacola, Fla.)

Women's Tennis (2) -- Alex Kitchen (Palm Harbor, Fla.), Marta Rusczynska (Warsaw, Poland)

Women's Track (7) -- Trista Barry (Summerdale, Ala.), Taira Carney (Houston, Texas), Felice Johnson (Southlake, Texas), Danisha Jones (Thomasville, Ga.), Modesty Lorick (Upper Marlboro, Md.), Rachel Polk (Madison, Miss.), Vallerie Norgaisse (Kissimmee, Fla.), Talia Thompson (Nassau, Bahamas.)

Online Store