Skip to main content Skip to footer

Athletics Recognizes 155 for Fall Semester Achievements in Classroom

Jan. 14, 2015

HATTIESBURG, Miss. - The Southern Miss Department of Athletics recognized 155 student-athletes for their classroom achievements for the 2014 Fall semester.

Twenty-five Golden Eagle student-athletes earned President's List honors for a 4.00 grade point average, while 45 secured Dean's List accolades for a 3.5 to 3.999 GPA and 85 others tallied Athletic Director Honor Roll status for achieving between a 3.00 to a 3.449 GPA.

The sport of football led the way with 32 total honorees, followed by baseball with 20, women's soccer with 19, softball with 18, women's track with 17, volleyball with nine and men's tennis with eight among the sport leaders.

Baseball produced the most President's List members for the semester with five, while women's basketball and women's track had four each, women's soccer tallied three, football, softball, volleyball and women's tennis totaled two apiece and men's track notched one.

The following is a list of Southern Miss student-athletes to earn recognition during the Fall semester:

President's List (25)
Baseball (5) - Nick Johnson (Ridgeland, Miss.), Kirk McCarty (Hattiesburg, Miss.), Connor O'Brien (Tampa, Fla.), Hunter Slater (Mobile, Ala.), Clay Tageant (Franklinton, La.)
Football (2) - Brian Long (Hattiesburg, Miss.), Kewin Nielsen (Biloxi, Miss.)
Men's Track (1) - Christopher Monroe (Tuscaloosa, Ala.)
Softball (2) - Danielle Block (Phoenix, Ariz.), Jenifer Gary (Biloxi, Miss.)
Women's Soccer (3) - Lauren Bartholamay (Slidell, La.), Jessica Bartlett (Indialantic, Fla.), Lyndsey Lee (Picayune, Miss.)
Volleyball (2) - Kristen Fleming (Columbus, Ga.), Mary Pursell (Kenner, La.)
Women's Basketball (4) - Megan Brown (Slidell, La.), Alex Coyne (Lake Placid, Fla.), Katie Dozier (Marietta, Ga.), Niesha Pierce (Gulfport, Miss.)
Women's Tennis (2) - Carolin Drescher (Erfstadt, Germany), Lisa Schneider (Hilpolstein, Germany)
Women's Track (4) - Dana Dillistone (Hattiesburg, Miss.), Leigh Hoitt (Mobile, Ala.), Avery Rosenbalm (Sherwood, Ore.), Rebecca Ulrich (Van Alstyne, Texas)

Dean's List (45)
Baseball (3) - Connor Barron (Hattiesburg, Miss.), Matt Durst (Whitehouse, Texas), Taylor Walker (Murfreesboro, Tenn.)
Football (11) - Michael Brinson (Flowood, Miss.), Daythan Davis (Cresson, Texas), Walden Davis (Suwanee, Ga.), Jordan Greene (New Orleans, La.), Cooper Harrington (Birmingham, Ala.), Collin Kilcrease (Whitesboro, Texas), Picasso Nelson, Jr. (Mendenhall, Miss.), Bradley Nugent (Pell Lake, Wis.), Elijah Parker (Brandon, Miss.), Gunner Roach (Mobile, Ala.), Cameron Tom (Baton Rouge, La.)
Men's Golf (3) - Ryan Argotsinger (Kansas City, Mo.), Vasili Kartos (Birmingham, Ala.), Drew Kirby (Baton Rouge, La.)
Men's Tennis (1) - Paulo Alvarado (Manta, Ecuador)
Softball (3) - Mallory Hayden (New Braunfels, Texas), Samantha Reynolds (Chandler, Ariz.), Michelle Stringer (Waveland, Miss.)
Women's Soccer (8) - Beth Coleman (Laurel, Miss.), Kayla Davis (Round Rock, Texas), Alexia Hix (Flower Mound, Texas), Ashley Johnson (Gautier, Miss.), Tianna Little (Pensacola, Fla.), Devin McGee (Pass Christian, Miss.), Cheyenne Rodriguez (Bastrop, Texas), Brittany Taylor (Calgary, Alberta)
Volleyball (3) - Lydia Bonner (Houston, Texas), Makareta Rademakers (Christchurch, New Zealand), Alex Pfefferle (New Orleans, La.)
Women's Golf (2) - Charlotte McLoughlin (Metairie, La.), Devon Spriddle (Lethbridge, Alberta)
Women's Tennis (2) - Alex Kitchen (Palm Harbor, Fla.), Kathrin Waidner (Nesselwang, Germany)
Women's Track (9) - Trista Barry (Summerdale, Ala.), LaSpencia Brown (Woodville, Miss.), Katie Canavin (Highland Village, Texas), Courtney Filliben (Miami, Fla.), Ashley Grillot (Mandeville, La.), Daphney Stanford (Grapevine, Texas), Kayla Taylor (Mansfield, Texas), Talia Thompson (Nassau, Bahamas), Kristin Zarrella (Bradenton, Fla.)

Athletic Director's Honor Roll (85)
Baseball (12) - Bryan Coughlin (Jupiter, Fla.), Ryan Ellis (Columbia, Miss.), Michael Gilbert (Saucier, Miss.), Seth Holman (Wichita, Kan.), Cooper Jones (Pensacola, Fla.), Daniel Keating (Gulfport, Miss.), James Lear (Oxford, Miss.), Cody Livingston (Brandon, Miss.), James McMahon (Hattiesburg, Miss.), Austin Roussel (Hester, La.), Michael Sterling (Meridian, Miss.), Daniel Wineski (Ocean Springs, Miss.)
Football (19) - Corey Acosta (Memphis, Tenn.), Parker Adamson (Oxford, Miss.), Randal Agee (Terrytown, La.), Cornell Armstrong (Bassfield, Miss.), Stephen Brauchle (Gulfport, Miss.), Shawn Brickley (Slidell, La.), Jon Michael Edwards (Montgomery, Ala.), Devin Farrior (Waynesboro, Miss.), Urell Johnson (New Orleans, La.), Austin Keel (Gulfport, Miss.), Ta'Dren Kennedy (Hattiesburg, Miss.), Casey Martin (Huffman, Texas), Max Mason (Kennesaw, Ga.), Dasman McCullum (Hebron, Miss.), Hayden McMahan (Wilmer, Ala.), Brandon Roberts (Daphne, Ala.), Tyler Sarrazin (Geismar, La.), Parker Shaunfield (Aledo, Texas), Cole Weeks (Freeport, Fla.)
Men's Basketball (2) - Dallas Anglin (Montclair, N.J.), Kevin Holland (Tuscaloosa, Ala.)
Men's Golf (2) - Nathan Corchis (Water Sound, Fla.), Casey Fernandez (McAlester, Okla.)
Men's Tennis (7) - Alex Doleac (Hattiesburg, Miss.), Mikhail Esipov (Tashkent, Uzbekistan), Chao-Yu Huang (Nantou City, Taiwan), Brad Marriott (London, England), Daniel Merker (Guayaquil, Ecuador), Grigory Trotsenko (Taganrog, Russia), Wen-Po Tseng (Nantou City, Taiwan)
Men's Track (5) - Cory Allen (Allen, Texas), Ethan Rich (Spanish Fort, Ala.), Jonathan Ruffin (Petal, Miss.), Adam Sparks (Tuscaloosa, Ala.), Courtland Wells (Tuscaloosa, Ala.)
Softball (13) - Jordan Beck (Mesa, Ariz.), Taylor Beck (Mesa, Ariz.), Bragan Burns (Gardendale, Ala.), Priscilla Burns (River Ridge, La.), Kaelyn Christofferson (Casa Grande, Ariz.), Selena Estrada (Panama City, Fla.), Sarah Evans (Livingston, Texas), Peyton Garner (Gilbert, Ariz.), Rachel Johnson (Southaven, Miss.), Arielle Pollack (Windermere, Fla.), Samantha Robles (Texas City, Texas), Shelbee Rodgers (Central, La.), Emily Wood (Suwanee, Ga.)
Women's Soccer (11) - Allie Baumhower (Fairhope, Ala.), Kelly Brahmbhatt (Belleville, Ill.), Sarah Fortenberry (Hattiesburg, Miss.), Brooke Hendrix (Sharpsburg, Ga.), Kay Kay Hypolite (Hattiesburg, Miss.), Anya Koren (Scottsdale, Ariz.), Kyndall Lanter (Lexington, Ky.), Shelbi Moeller (New Roads, La.), Shelby Presnell (Pensacola, Fla.), Andrea Rivera (Pensacola, Fla.), Karen Torres (Houston, Texas)
Volleyball (4) - Elise Ames (Wildwood, Mo.), Jasmine Crowell (Gulf Breeze, Fla.), Shelby Russell (Niceville, Fla.), Katie Steelman (Panama City, Fla.)
Women's Basketball (2) - Lashyra Cotton (Cleveland, Miss.), Brooke Rhodes (Pelahatchie, Miss.)
Women's Golf (2) - Jennifer Nguyen (Slidell, La.), Emily Ross (Diamondhead, Miss.)
Women's Tennis (2) - Alexus Coats (Lithonia, Ga.) Karina Gurgenyan (Moscow, Russia)
Women's Track (4) - Taira Carney (Houston, Texas), Mariam Kromah (Fort Worth, Texas), Rachel Polk (Madison, Miss.), Brashe' Wood (Nassau, Bahamas)

Online Store